#Human Rights
Target:
Ahmed Shaheed, UN, Navi Pillay, Ban Ki Moon, Amnesty, HRW, EU members
Region:
GLOBAL
Website:
hra-news.org


دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی باسابقه در منزل شخصی خود بازداشت شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه که پیشتر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی یحی پیرعباسی به ۱ سال حبس و ۱۵ سال تبعید محکوم شده بود جهت اجرای محکومیت خود بازداشت و روانه زندان شده است.

یکی از نزدیکان خانواده ایشان که نخواست نامش فاش شود به گزارشگر هرانا گفت: "ماموران امنیتی امروز صبح به منزل دکتر یازرلو مراجعه کردند که ایشان را برای اجرای حکم بازداشت کنند، ولی به دلیل نبود ایشان در منزل مامورین چند ساعت بعد دوباره مراجعه میکنند و به محض ورود دکتر یازرلو به منزل، وارد خانه میشوند و با ارائه‌ی حکم از اجرای احکام دادسرای مقدسی اوین، وی را بازداشت و روانه زندان می‌کنند."

وی همچنین ادامه داد: "در حکمی که ماموران به همراه داشتند ذکر شده بود که ایشان از ۳۱ اردیبهشت تا ۳۱ خرداد باید خود را به زندان معرفی کند که در مقابل اعتراض دکتر یازرلو به اینکه تا یک ماه دیگر وقت معرفی دارد وی را با خود بردند."

وی در خصوص مکانی که هانی یازرلو به آن منتقل شده گفت: "ما هنوز اطلاع دقیقی نداریم، اما به احتمال قوی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده اند."

گفتنی است، هانی یازرلو پیش‌تر در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ توسط مامورین وزارت اطلاعات در منزل مسکونی خود بازداشت و پس از چند ماه با قرار وثیقه از زندان آزاد گردید.

وی که پیش‌تر در دادگاه بدوی (شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی یحیی پیرعباسی) به ۱ سال زندان در ایرانشهر و ۱۵ سال تبعید به ایرانشهر محکوم شده بود، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر به ۱ سال زندان در مشهد و ۱۵ سال نفی بلد به این شهر محکوم گردید.

اتهامی که دکتر هانی یازرلو بابت آن محاکمه و به این مجازات سنگین محکوم شده، "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" می‌باشد و دلیل این اتهام نیز مصاحبه ایشان در زمانی است که دو فرزند و همسرش در زندان بودند و زندان از آزادی یکی از فرزندان وی (هود یازرلو) که دوره محکومیت قانونی خود را به پایان رسانده بود خود داری می‌کرد.

دکتر هانی یازرلو از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب بهمن ۵۷ و همچنین دهه ۶۰ می‌باشد و زمانی که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد، دوفرزندش بنامهای حامد یازرلو و هود یازرلو و همچنین همسرش بنام نازیلا دشتی در زندان دوران محکومیت خود را سپری می‌کردند.

Political activist Dr. Hani Yazerlou has been sentenced to 1 yr in prison & 15 yrs exile to Iranshahr. He was arrested at his home.

We the undersigned demand the immediate and unconditional release of Dr. Hani Yazerlou.

GoPetition respects your privacy.

The Free Dr. Hani Yazerlou petition to Ahmed Shaheed, UN, Navi Pillay, Ban Ki Moon, Amnesty, HRW, EU members was written by mariam and is in the category Human Rights at GoPetition.