#Environment
Target:
Ministarstvo energetike Republike Srbije
Region:
Serbia

B92: Novi Pazar -- Stručnjak za pravo EU o zaštiti životne sredine Zoran Sretić kaže da je za izgradnju termoelektrana u Srbiji neophodno sprovesti sve procedure u skladu sa EU.
Komentarišući najave da bi u Štavlju kod Sjenice mogla biti izgradjena termoelektrana, on je radiju Sto plus rekao da o tome nema dovoljno informacija, ali da Srbija kao kandidat za pristupanje EU pre bilo kakve odluke o gradnji takvih postrojenja mora da sprovede adekvatne procedure.
"Pre svega, potrebne su brojne analize po pitanju zaštite okoline, poljoprivrede ili zdravlja ljudi, uz omogućavanje javnosti da učestvuje u postupku donošenja odluke", rekao je Sretić.
Prema njegovim rečima, ukoliko su procenjene dobiti od investicije manje od vrednosti štete koja bi nastali po životnu sredinu projekat se može modifikovati ili od njega odustati.
Sretić je potvrdio da je termoelektrana Štavalj uvedena u strateške dokumente razvoja energetskog sektora Srbije, ali je naglasio da država mora da uvodi i više obnovljivih izvora energije.
Ambasadorka Češke u Beogradu Ivana Hlavsova u novembru prošle godine izjavila da je kompanija "Alta" iz Brna zainteresovana da gradi termoelektranu "Štavalj".
Premijer Vučić pomenuo je nedavno u letonskoj prestonici Rigi da je i sa češkim kolegom Bohuslavom Sobotkom razgovarao o izgradnji termoelektrane "Štavalj" i dolasku novih čeških investitora.

Pozivamo Ministarstvo energetike i Vladu Republike Srbije da odustanu od najnovije ideje povećavanja kapaciteta rada rudnik Štavalj i njegovog pretvaranja u otvoreni kop, kao i izgradnju termoelektrane.
Takav projekat bi Peštersku visoravan zanavek pretvorilo u spaljenu zemlju u kojoj sklad sa prirodom više nikada ne bi bio moguć. Ako bi se pristupilo povećanju rudnika, Peštar bi se oprostio od turizma i poljoprivrede, a sjenički sir i pršuta bi nestali.
Dosadašnja iskustva sa velikim rudnicima u Srbiji pokazuju da hiljade meštana sela u okolini rudnika imaju stravične zdravstvene probleme koje prati i teško imovinsko stanje usled vibracija od kojih pucaju kuće. U Srbiji je uspešna rekultivacija ugljenokopa takođe nepoznat pojam. Ovome treba dodati i trajno uništenje dubokih vodotokova i vetrove koji bi pepeo štetne materije nosili nadaleko i zavili u crno velik deo Sandžaka.

GoPetition respects your privacy.

The Peticija za očuvanje Pešterske visoravni petition to Ministarstvo energetike Republike Srbije was written by Pokret podrške ljudima koji žive pored rudokopa and is in the category Environment at GoPetition.